ورق قلع اندود

 
ورق قلع اندود ورق فولادی است که میزان کربن در آن بسیار کم است و دو طرف آن با فلز قلع پوشیده شده است و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. قلع فلزی نقره ای سفید است و بسیار سبک است و به راحتی ذوب می شود.
بیشترین کاربرد ورق‌قلع اندود در صنعت بسته بندی می باشد. این ورق به دلیل پوشش قلعی که بر روی آن قرار دارد در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد و ضد زنگ است به همین دلیل در محیط مرطوب و مستعد بارش کاربرد زیادی دارد.
ورق‌قلع اندود از نظر ماهیت تولیدی مشابه ورق گالوانیزه می باشد. در واقع پایه هر دو از فولاد است و فقط در پوششی که روی آن ها قرار می گیرد با هم تفاوت دارند.
تولید ورق قلع اندود
ورق‌قلع اندود به دو روش غوطه وری و روش الکترولیت تولید می شود.روش غوطه وری تا قبل از جنگ جهانی دوم مرسوم بود و روشی ناپیوسته برای تولید ورق قلع اندود بود بعد از آن روش الکترولیت مرسوم شد که روشی پیوسته است و هزینه تولید را کاهش می دهد. مهم ترین مزیت روش الکترولیت این است که کنترل دقیقی بر پوشش قلعی که روی فلز قرار می گیرد دارد.برای تولید ورق‌قلع اندود، ورق هایی از جنس فولاد به عنوان فلز پایه وارد خط تولید می شوند و در مسیر حرکت خود وارد حوضچه هایی که یکی از آب و دیگری اسید است می شوند. در ابتدا وارد حوضچه آب و بعد اسید می شوند و مجددا وارد حوضچه آب می شوند تا فرآیند چربی زدایی و پاکسازی بر روی آنها به صورت کامل انجام شود. بعد از آن هر دو سطح ورق به روش الکترولیت با فلز قلع پوشیده می شود. بعد از قلع اندود کردن، آن ها را حرارت داده تا پوشش گرم شود و در مرحله بعدی محصول را سرد می کنند و در نهایت با بررسی و آنالیز کیفیت، محصول نهایی بسته بندی می شود.
ویژگی های ورق قلع اندود
  •   مقاومت بالا
  •     کاربرد سریع
  •     انعطاف پذیری
  •     قابلیت ضد زنگ بودن
  •     ضخامت یکنواخت
  •     عدم فرسایش زود هنگام
کاربرد ورق قلع اندود
صنایع، ساخت و ساز، بسته بندی مواد غذایی، صنعت خودرو سازی، صنعت بسته بندی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، ساخت سقف، لوازم منزل و…

جدول استاندارد محصولات قلع اندود

جدول استاندارد محصولات قلع اندود