ایران را یک شرکت سهامی عام بدانیم

دکتر یارجانلی در خصوص بهبود اوضاع صنعت فولاد گفت: فولاد باید وارد گام دوم و نیاز به ساز وکار خاصی دارد و باید تغییرات سیستماتیک انجام شود. نمی شود برای فولاد برنامه تببین کرد و خودرو را لحاظ نکرد و یا خودرو را دید و فولاد را در نظر نگرفت. این یک زنجیره کلی است که باید در قالب مادر صنعت ، فولاد را در نظر گرفت.
یارجانلی در مورد پیوند و ارتباط صنعت با دانشگاه عنوان کرد: در حال حاضر واحد ما با چندین دانشگاه در ارتباط است و موضوع را مطرح کرده ایم و همه طرح را مثبت ارزیابی می کنند، ولی در عمل،این نگاه کوتاه مدت است . برای انجام این کار نیاز به اتاق فکر و تفکر پژوهشی است . در واقع دانشگاه ها باید همیشه حاضر باشند و خودشان را معرفی و توانمندی های خود را اعلام و در قالب تیم های تحقیقاتی ارتباط برقرار کنند و حضور یابند و پروژه ها را انجام دهند، ولی دانشگاه ها مایل به انعقاد قرارداد و دریافت هزینه و انجام کار هستند. وقتی پروژه ملی مطرح است باید نگاه متفاوت باشد و فرصت ها را از دست نداد.
وی راه حل خروج از این بحران را دوری از تفکر جزیره ای دانست و گفت:  مادامی که این گونه فکر کنیم کشور آسیب می بیند و باید نگاه ما چند بعدی و چند وجهی باشد .
دکتر یارجانلی در خصوص ایده هایپر مارکت تخصصی فولاد اینگونه اظهار نمودند : از دو سال پیش که طرح هایپر مارکت فولاد را ارائه دادیم به دلیل مسائل تبیینی و نبود شرایط اجرایی طرح، مجبور شدیم خودمان این پروژه را پیش بریم و هزینه زیادی هم پرداخت کردیم. خوشبختانه شرکت ها و مجموعه های تولیدی جذب آن شده اند و در حال شکل گیری اتاق فکر هستیم و امیدواریم این طرح در 1404 بانی اتفاقات خوبی در کشور شود.
یارجانلی با اشاره به ناتوانی نظام قیمت گذاری ورق در کشور گفت: قیمت ورق گالوانیزه با ورق سرد یکی است؛ در صورتی که هزینه تولید ورق گالوانیزه بسیار بالاتر است و اگر ورق گرم و یا ورق سرد را تبدیل به گالوانیزه تبدیل شود، دچار زیان مالی میشویم.
وی ادامه داد: این منطقی نیست ،ما در محاسباتمان باید آمایشها را در نظر بگیریم . باید یک نهاد خصوصی متولی بازار فولاد شود که منافع تمام اعضای این بازار و در کل منافع ملی را در نظر بگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید