زبان بدن را بیاموزیم

یادگیری تکنیک‌های زبان بدن باعث می شود که ما در ارتباطات غیر کلامی خود که بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را تشکیل می‌دهند توانمندتر شویم و با استفاده بهینه از این تکنیک های زبان بدن می توانیم در ارتباطات و مذاکرات خود بهتر بدرخشیم.

نقش زبان بدن

پروفسور آلبرت محرابیان (Albert Mehrabian) استاد دانشگاه UCLA و کارشناس موضوعات روانشناسی با رویکرد ارتباطات کلامی و غیر کلامی که از یک خانواده ارمنی در ایران متولد شده است در تحقیقات خود به موضوع بسیار جالبی رسیده که افرادی همچون برایان ترسی نیز در کتاب های خود به آن استناد کرده اند.
او در بررسی خود نشان داده که میزان اثر گذاری ارتباطات ما از 3 قسمت کلی تشکیل شده است .
1- کلام
2- لحن صدا
3- زبان بدن
و موضوع متحیر کننده در این بررسی ، میزان اثر گذاری هر کدام از اجزا در ارتباطات است . خواندن مقاله افسانه منسوب به پرفسور آلبرت محرابیان در مورد ارتباطات و زبان بدن خالی از لطف نیست .
همانطور که می دانید بیشتر سخنرانان، متخصصان و افراد تمرکز خود را بر روی کلام می گذارند و توجه کمتری به لحن و زبان بدن خود دارند در حالی که در این تحقیق نشان داده شده که کلام کمترین میزان اثر گذاری را دارد و سهم آن فقط 7 درصد از ارتباطات است در حالی که لحن صدا 38 درصد از اثر گذاری در ارتباطات را شامل می شود و 55 درصد باقی مانده نیز سهم زبان بدن خواهند بود .
این اعداد واقعا متحیر کننده هستند یعنی یک سخنران یا مدرسی که پشت میز می نشینند و با لحن یکنواختی فقط حرف می زند فقط 7 درصد از توان کل خود برای اثر گذاری را مورد استفاده قرار داده و این واقعا فاجعه است زیرا بسیاری از افراد نه فقط مدرسان در ارتباطات خود این عمل را نادیده می گیرند .
یعنی برای جمع بندی می توانیم بگوییم
1- کلام 7 %
2- لحن صدا 38%
3- زبان بدن 55%
شاید این توصیفات برای ما واضح تر باشد اگر بگوییم که چرا اکثر مردم جامعه تلویزیون دیدن را به رادیو گوش کردن را به کتاب خواندن ترجیح می دهند .
میزان اثر گذاری کلام در ارتباطات
زبان بدن 13

در هنگام بحث با افراد اگر دیدید انگشت اشاره او روی گونه، و انگشت میانی روی لب ها، و انگشت شست نیز زیر چانه قرار گرفته و از چانه محافظت می کند، این نشانه ارزیابی منفی است؛ بحث را عوض کنید!

زبان بدن 14
قفل کردن دست‌ها در هم و فشار دادن آن‌ها در واقع یک حرکت آرامش بخش است. فردی که این کار را انجام می‌دهد معذب و یا حتی مضطرب، دارای استرس و ترسیده است. او سعی می‌کند با این کار به خود اطمینان بخشد که همه چیز خوب پیش خواهد رفت و مشکلی پیش نخواهد آمد. نوع دیگری از این حرکت مالیدن مچ‌ها است.
یک نوع دیگر هم وجود دارد که دست‌ها در هم قلاب شده و انگشت‌ها در هم گره می‌خورند؛ این حرکت نشان از اضطراب و ناامیدی بزرگی می‌دهد. زمانی که متوجه این ژست در کسی می‌شوید بهتر است خود را آماده کنید چرا که آن فرد فکر می‌کند کارها و اتفاقات بد پیش می‌روند.
زبان 10
مدیریت زمان01 01

استپلینگ یا هرمی شکل کردن دست‌ها در واقع حالتی است که در آن کف دست‌ها رو‌به‌روی هم بوده و فقط نوک انگشت‌ها در تماس با یکدیگر هستند. این ژست یعنی به نمایش گذاشتن اعتماد به نفس و اطمینان به خود است. این حالت دست‌ها معمولا در یک وکیل یا بازیکن شطرنجی که توانسته حریف خود را شکست دهد، قابل مشاهده است. گر چه این ژست نوعی نمایش واقعی قدرت است ولی در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید. همچنین برای زمانی که در حال تحلیل و بیان توضیحات در یک زمینه هستید می توانید از این حرکت برای تاثیر بیشتر و توجه دیگران استفاده کنید.

زبان ِبدن فروش:

اگر در حال توضیح یک کالا، او دستهایش را به صورت هرمی به سمت بالا قرار داد (یعنی خوبه اما…)، صحبت تان را قطع کنید واجازه دهید سوالش را بپرسد!

 

 

زبان بدن12

سایش دست‌ها به یکدیگر نشان دهنده‌ی انتظاری شیرین برای رسیدن به یک خواسته است. همواره به یاد داشته باشید اگر دست‌های خود را به یکدیگر بکشید این حرکت شما می‌تواند برای خلاص شدن از شر استرس‌تان، البته نوعی استرس مثبت، و نشان دهنده‌ی هیجان بالای شما در انتظار برای رسیدن به خواسته‌ای باشد.

شکل دیگری از این حرکت، شکستن قلنج انگشتان است که آمادگی برای عمل و گاهی استرس و اظطراب را نشان می‌دهد و اغلب در آقایان دیده می‌شود.

زبان 09

محافظت از دهان یکی از معدود حرکات  گویاست. در این علامت در حالی که مغز خودآگاه دستور می‌دهد که از گفتن دروغ اجتناب شود، دست دهان را می‌پوشاند و انگشت شست به لپ فشار می‌آورد،گاهی اوقات شاید فقط چند انگشت یا حتی مشت بسته روی دهان را بپوشاند، اما معنی کماکان یکسان خواهد بود. اگر طرف مقابل هنگام صحبت کردن از این علامت استفاده کند احتمالا دروغ می‌گوید و اگر هنگام صحبت شما دهان خود را بپوشاند یعنی گمان می‌کند شما دروغ می‌گویید.

زبان بدن فروش:

اگر در حین صحبت شما با مشتری، او با دستهایش دهانش را پنهان کرد، بحث را شفاف تر و با دلایل بیشتری ادامه دهید، چون نسبت به صحبتهای شما دچار تردید شده است!

زبان بدن 08

دست به سینه شدن در هنگام مذاکره اگر دستها به حالت مشت باشند تهاجمی بودن را نشان میدهد.و اگر به حالت باز باشد دفاع کردن را نشان میدهد در مذاکرات از حالت دست به سینه شدن پرهیز کنید معمولا دست به سینه شدن نشانه دلهره و استرس است و تشخیص آن برای افرادی که با زبان بدن آشنایی دارند بسیار راحت است در کل دست به سینه بودن نشانه منفی به همراه دارد.

روانشناسی زبان بدن 90907
تکان دادن دست به شکل ساطور
این زبان بدن دست ها نشانه تاکید و معمولات تحکم آمیز است . شخصی که اینگونه حرف می زند، تصمیم اش را گرفته است و احتمال تغییر در آن وجود ندارد .
هم چنین غالبا از این حرکت به عنوان راهی برای اشاره نیز استفاده می شود . برای مثال، این حرکت را به منظور تفکیک یک ایده به دو مقوله ی مجزا انجام می دهند. ولی اگر به انجام این حرکت عادت دارید ، هرگز آن را بیش از اندازه تهاجمی انجام ندهید .
زبان بدن را بیاموزیم07 05
در زبان بدن دست ها ، نشانه گرفتن انگشت به سمت طرف مقابل هنگام گفت‌وگو، حرکتی تحکم‌آمیز است. آدم‌ها معمولا با این کار می‌خواهند خودشان را با ابهت نشان دهند: پدر و مادرها هنگام صحبت با فرزندان، یا معلم‌ها هنگام تادیب یک دانش‌آموز بی‌نظم این حرکت را انجام می‌دهند. این راهی برای پیروز شدن در یک مباحثه است، و معمولا رفتاری تهاجمی و خشمگینانه تلقی می‌شود. وقتی این کار را با یک دوست انجام می‌دهید، نشانه‌ای از غرور و تکبر محسوب می‌شود – این حرکت تخاصمی، تهاجمی‌، و توهین‌آمیز است. نمونه‌ی شدیدتر این کار وقتی است که با نوک انگشت به طرف مقابل سقلمه بزنید.
در هر صورت، نشانه‌ گرفتن انگشت به سمت دیگران، غالبا رفتاری بی‌ادبانه تلقی می‌شود. بهتر است برای تعدیل کردن این حرکت، کل دست‌تان را به سمت مقابل نشانه بگیرید.
هرچند اشاره کردن با انگشت به همراه بازیگوشی و چشمک، طرز بیانی دلپذیر برای نشان دادن تایید یا تصدیق است.
اشاره کردن با انگشت در هوا بر اهمیت حرف‌های‌تان می‌افزاید و آن را تاکید می‌کند. این حرکت دیگران را از اعتماد به نفس و قدرت‌تان مطمئن می‌کند. شاید تاکنون دقت کرده‌اید چگونه سیاستمداران و واعظان هنگام سخنرانی از این حرکت استفاده می‌کنند.
زبان بدن را بیاموزیم و توانمند شویم

دست به کمر

گاهی اوقات این حرکت اشتباها حرکتی غیردوستانه تلقی می‌شود، ولی غالبا و واقعا به این معنی است که شخص درحال‌حاضر آماده‌ی انجام کار است. معمولا این حرکت را در افراد پرکار، ورزشکاران، و آدم‌های فعال مشاهده می‌کنیم.
قطعا گاهی اوقات این حرکت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تحکم و برتری باشد. برای مثال، معمولا افراد نظامی و مقامات قانونی برای نشان دادن قاطعیت و تسلط بر اوضاع این حرکت را انجام می‌دهند.
زبان بدن 2

زبان بدن دست ها و قلاب کردن دست‌ها در پشت بدن

 

این مورد از زبان بدن دست ها نیز بسیار بسیار کاربردی است و افراد معمولا وقتی دستان خود را در پشت کمر قرار داده و سینه خود را به جلو داده و صاف می ایستند، به طرف مقابل، اعتماد به نفس خود را نشان می دهند.
این نوع ژست اغلب در آقایان قابل مشاهده است. در حالی که نشان دادن دست‌ها همواره بهتر است ولی این حرکت می‌تواند یک استثنا باشد البته تا زمانی که اعتماد به نفس را نشان دهد.
گاهی این حالت دست‌ها برای بسیاری از افراد کاملا ناخوشایند است. مخصوصا هنگامی که در حال صحبت با شخصی هستند.
پس در جایی که لازم است اعتماد به نفس و تسلط خود را به طرف مقابل نشان دهید، لازم است از تکنیک قرار دادن دست ها در پشت کمر و جلو دادن سینه استفاده نمایید.
دست‌هایی که در جیب هستند نشان‌ دهنده‌ی عدم تمایل، عدم اعتماد و اکراه است. اگر فردی در هنگام صحبت با شما دستان خود را در جیب‌هایش نگه داشته است، شما قبل از هرچیزی باید علاقه و در حین حال اعتماد او را بدست آورید. البته گاهی یک دست را در جیب کردن مخصوصا در زمان سخنرانی و گفت و گو می تواند نشانه ای از اعتماد به نفس و مسلط بودن بر شرایط نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید